okłądka ksiązki napisanej przez dzieci
Z dziećmi i dla dzieci

Wesprzyjmy utalentowanych uczniów

Nie chodzi jednak o to, żebyśmy się na coś zrzucili, żebyśmy komuś do czegoś dorzucili nasz ciężko zapracowany grosik.

Chodzi o to, żebyśmy docenili – żebyśmy poznali i żebyśmy na podstawie wrażeń, których doznamy, bądź nie, zdecydowali się pomóc utalentowanym uczniom.

Bo dzieciom zawsze trzeba pomagać, a utalentowanym dzieciom szczególnie.
Bo utalentowane dzieci, przede wszystkim one, będą kiedyś wytyczać szlaki, kierunki, będą wpływać na naszą przyszłość.

Wydawnictwo Nowa Era być może część z Was zna, bo z jego podręczników uczą się nasze dzieci.
To wydawnictwo właśnie, w 2017 r. zorganizowało konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych Popisz się talentem.
Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka, a medialny Świerszczyk (pamiętacie z dzieciństwa?) i portal Qlturka.pl
W tym roku konkurs odbył się po raz drugi. Prawdopodobnie niewielu z nas o nim wie. Dlatego ja, skoro już się o nim dowiedziałam, to o nim opowiem.
Bo tak po cichu Wam powiem, że zamierzam zachęcać młodszą Królewnę do udziału w następnej edycji. Bo pomysły ma czasami niezwykłe. I zauważyłam, że lubi pisać.

Celem tego konkursu jest
wspieranie dzieci w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji  oraz zainteresowań czytelniczych. 
Popisz się talentem stwarza także szansę na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców„. Temat tegorocznego konkursu Popisz się talentem zaproponował Rafał Witek – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci – i miały to być przygody rodzeństwa Eli I Wojtka. Rodzeństwa nie byle jakiego, bo posiadającego tajemniczą supermoc.
Dodatkowy warunek był taki, że historia Eli i Wojtka musiała się rozgrywać w miejscu, w którym mieszka autor opowiadania.

3832 uczniów przysłało swoje prace, które oceniało prawdziwe, profesjonalne jury w składzie:
Monika Hałucha – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”
Małgorzata Jankowska – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych
Małgorzata Węgrzecka – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych „Leksykon fantastyki”
Rafał Witek – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: I – III klasa i IV – VII klasa.
W sumie jury wybrało 30 prac, po 15 z każdej kategorii.
Na koniec powstała książka. Książka ma tytuł „Tajemnicza wyprawa” i znalazły się w niej wszystkie docenione opowiadania.
Jak Wam się to podoba? Bo mnie podoba się bardzo.

Jeśli Wam też się ten pomysł na wydobywanie i promowanie dziecięcych talentów podoba, to serdecznie Was zachęcam do kupienia „Tajemniczej wyprawy” i do poczytania oczywiście też.
Kupić ją można w internetowej księgarni wydawnictwa Nowa Era sklep.nowaera.pl
„dochód z jej sprzedaży będzie przekazany w całości  na wspieranie i rozwój talentów polskich dzieci

Ja już mam i jak tylko przeczytamy wspólnie z Królewnami, to na pewno  opowiemy, co o niej myślimy.

 

Tutaj także bywam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.