Archiwum bloga

Mama pracuje -możliwości

mama w pracy
foto: alphalight

Jaki model funkcjonowania jest najlepszy dla kobiety, kiedy zostanie mamą?

Pozostanie w domu i zajęcie się w 100% wychowywaniem dzieci i domem?
Połączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci? Mam tu na myśli pracę, która wymaga codziennego opuszczania domu i oddawania dzieci pod opiekę babci, żłobka, przedszkola czy opiekunki.
Praca w domu z jednoczesnym wychowywanie dzieci i opiekowaniem się domem?

Różne rozwiązania

Na pewno nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie.
Ile kobiet tyle wrażliwości, pomysłów na życie, potrzeb.
I to jest w porządku.
Najważniejsze jest, żeby każda mama miała wybór.
A z tym, jak wiemy bywa w Polsce różnie.

Te mamy, które preferują etat, często nie mają do czego wracać, zwłaszcza wtedy, kiedy decydują się na dłuższy urlop wychowawczy. Zdarza się również, że po powrocie zmuszane są do przyjęcia stanowiska niższego od zajmowanego przed porodem, co wiąże się również z niższą płacą.
Na szczęście w niektórych firmach, w niektórych branżach pojawiła się możliwość uelastycznienia czasu pracy, co w efekcie pozwala po prostu na wykonywanie części obowiązków w domu, przy komputerze, lub stosuje się tzw. ruchomy czas pracy.

Część mam prowadzi własne firmy.
Wydaje się, że to może być lepszy pomysł, bo łatwiej pogodzić sprawy zawodowe z domowymi. Łatwiej zarządzać sobą w swojej firmie, część zadań można delegować na innych.
Bywa jednak, że firma wymaga 100 % uwagi  i nie jest już tak łatwo, jak by się mogło wydawać. Choć jeśli się robi z pasją, to, co chce się robić, to wszystko się da pogodzić.
Można odnaleźć wiele przykładów mam, które dopiero po porodzie odkryły swoje prawdziwe powołanie i założyły firmy, dzięki którym są szczęśliwe i mogą realizować się zawodowo i macierzyńsko jednocześnie.

Te mamy, które wolałyby jak najdłużej pozostać w domu ze swoimi pociechami mają do wyboru, albo pozostać na utrzymaniu mężczyzny, albo znaleźć zajęcie, które mogą wykonywać w domu.
Wymaga to dużej samodyscypliny i doskonałej organizacji, ale da się zrobić. Odpadają wówczas, często czasochłonne, codzienne podróże do pracy, pośpiech i nieunikniony stres.

Co można robić? To kwestia wiedzy, umiejętności, a często fantazji.

  • Można pisać. Artykuły, teksty pozycjonerskie. Coraz popularniejsze staje się dzisiaj blogowanie. To, co prawda zajęcie dla cierpliwych, bo na pierwsze efekty w postaci zarobków trzeba poczekać, ale można już  znaleźć wiele przykładów na to, że na blogowaniu da się zarabiać. Są także takie mamusie, które odnajdują swoje powołanie i zaczynaja pisać książki.
  • Coraz popularniejsze staje się dzisiaj rękodzieło i wiele mam z powodzeniem jemu właśnie się poświęca. Co robią? W skrócie – wszystko. Biżuterię, zabawki, ubranka dla dzieci, pisanki, pudełeczka, obrazki, albumy, szale…
  • Mamy z wiedzą informatyczną, programistyczną, graficzną, księgową właściwie nie muszą martwić się o pracę. Pracują zdalnie na umowę o dzieło, wykonują pojedyncze zlecenia, lub zakładają firmę.
  • Część mam woli sprzedawać, mierzyć się z trudnościami sprawdzać się, nawiązywać kontakty. Te wybierają najczęściej MLM lub programy partnerskie. I w tym przypadku wymagana jest cierpliwość, ale ta mama, która się nią wykaże i dzielnie pokonuje wszelkie trudności, nie zamieniłaby tej formy pracy na żadną inną.

Każdy wybór jest dobry (jeśli jest dobry)

Jako się rzekło, nie ma jednego, dobrego dla każdej z nas rozwiązania, szablonu postępowania.
Każda mama sama dla siebie i sama ze sobą musi uzgodnić, co jest najlepsze w danej sytuacji dla niej samej i dla dzieci.
Jedno, co można radzić, to spokój i głęboki namysł i kierowanie się w swoich wyborach jedynie głosem serca i intuicją.
Tak, aby konsekwencje tego wyboru za jakiś czas okazały się pozytywne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *