Archiwum bloga

O karzełku Nieumiałku

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to nie z dziećmi  jest coś nie w porządku, ale z tym, co jest wokół nich i czym są karmione na co dzień.
Bo gdyby było inaczej to czy lubiłyby tak bardzo stare historie, bajki, książeczki, filmy z czasów dzieciństwa swoich rodziców?
Czy wolałyby je od pełnych efektów i magii, czarownic i wróżek, dziwadeł w rodzaju Monster High. Współczesnych, nowoczesnych historii?

Nie wiem czy tak jest w przypadku wszystkich dzieci, moje obserwacje dotyczą moich córek, ale mam też podobne sygnały od zaprzyjaźnionych mam. Coś więc chyba jest na rzeczy.
Poczciwa Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Reksio, Ania z Zielonego Wzgórza., Pippi Pończoszanka to jest to, co dzieciom się naprawdę podoba i co rzeczywiście je zajmuje.

Kolejnym, ostatnim przykładem na to, o czym piszę, jest lektura Przygód Nieumiałka i jego przyjaciół Mikołaja Nosowa z ciekawymi ilustracjami Aleksa Łaptiewa. Co prawda tej książki nie pamiętam ze swojego dzieciństwa, być może mam już za dużo lat. Do jej wypożyczenia namówiła mnie koleżanka, która pamięta ją bardzo dobrze i rozpływała się wręcz z zachwytu.
Zagwarantowała mi, że dzieciom na pewno się spodoba i nie pomyliła się nawet na jotę. Dziewczyny słuchały w skupieniu i z uśmiechami na twarzy przez 30 wieczorów, bo tyle jest rozdziałów w historii o Nieumiałku i innych karzełkach.

Co ciekawe w książeczce bardzo wyraźnie, bez żadnego kamuflażu pokazana jest puenta, pokazane są następstwa wielu zachowań, ale pokazana jest także postawa gotowości do przebaczenia i pomocy drugiemu człowiekowi.
Jednocześnie cała powaga sytuacji pokazana jest przez zabawne i słodkie perypetie malutkich, bardzo pomysłowych ludzi.
Warte poczytania i przemyślenia.
Świat małych bohaterów zmienia się nie do poznania i to nie za pośrednictwem super bohaterów, a dzięki sile woli i chęci zmiany wypływających z wnętrza karzełków.
Oczywiście pojawiają się tu momenty niezwykłości, wyjątkowości, niemożliwe w normalnym świecie, ale od czego są mama i  tata, żeby to wszystko wytłumaczyć?

Poznajcie karzełka Nieumiałka, który chciał zmienić świat na lepszy więc zaczął od siebie samego. I wciąż nie przestaje nad sobą pracować.

THE EDND

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *