Archiwum bloga

Myśl, kiedy mówisz do dziecka cd.

dziecko się boi
foto: kheinz

Życie ludzkie jest kruche, krótkie, czasami piękne, czasami zagmatwane.
Tak wiele zależy od rodzinnego domu, od tego, co od początku jako dzieci dostajemy od rodziców, co jako rodzice dajemy naszym dzieciom.
Ich całe, przyszłe życie kształtuje się dzięki nam, przez nas.

To nie jest przesada.
Wystarczy obejrzeć wiadomości telewizyjne każdego dnia.
Wiele dzieci ma pecha, rodzi się w miejscach, w których nigdy nie powinno ich być.

Najczęściej ich historia kończy się szybko i tragicznie, niektóre ponoszą konsekwencje przez całe życie i przenoszą swoje tragiczne doświadczenia na swoje dzieci, kiedy się pojawią.

Są jednak przypadki wyjątkowe, takie jak przypadek Dobromira Maka Makowskiego, który właśnie w patologicznej rodzinie przyszedł na świat.
Od początku nie doświadczył miłości, bardzo szybko zaczął się staczać na dno, właściwie  umarł z powodu uzależnienia od narkotyków.
Zdarzył się jednak w jego życiu cud. Spotkał ludzi, którzy dali mu szansę i pomogli podnieść się z dna.
Niektórzy powiedzą, że to przypadek, że miał po prostu szczęście. On sam twierdzi, że to Bóg wyciągną do niego rękę, a on ją przyjął.

Dzisiaj jest zdrowym, szczęśliwym człowiekiem, mężem i ojcem i działa wśród młodzieży w ramach projektu Rap – Pedagogia, żeby uświadomić jej jakim skarbem jest życie i ile mogą, jeśli uwierzą w siebie i w to, że są silni i wyjątkowi.

Poruszającą historię Dobromira można poznać wpisując jego nazwisko w wyszukiwarkę YouTube.
Ja dzisiaj dzisiaj chcę pokazać film z wywiadem, którego udzielił, podczas jednego z wyjazdów w ramach wspomnianego projektu.
Padają tutaj bardzo ważne słowa o tym, jak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci, czyli zrobił nam się taki ciąg dalszy do wcześniejszego postu.
Te słowa są tym ważniejsze, że padają z ust człowieka, który bardzo osobiście i boleśnie doświadczył tego, jak to, co mówimy do dzieci kształtuje ich życie.

Dość mojego gadania, niech mówi Dobromir

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *